Ludzie

Dużą wagę przykładamy do bazowej kadry wychowawczej, która jest z grupami na co dzień. Nasi Młodzi mają też regularne zajęcia z nauczycielami przedmiotowymi. Do tego mają kontakt z osobami, które prowadzą u nas zajęcia dodatkowe oraz gośćmi i przyjaciółmi, których odwiedzamy lub którzy wpadają do nas.

Co tydzień mamy spotkania zespołu (i nie są to spotkania rady pedagogicznej dotyczące formalności). Dbamy też o dłuższe, całodniowe spotkania co dwa miesiące.

Nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy realizują pracę organizacyjną i administracyjną. 

Mamy też wielkie szczęście, że możemy konsultować i superwizować naszą pracę i że co jakiś czas, mamy do kogo zwrócić się o wsparcie.

Założyciele

  • Współzałożycielka Fundacji Szkoła Górników Kulturowych (Fundacja jest organem prowadzącym m.in. Liceum Sowizdrzała). Wcześniej, przez ponad 10 lat współtworzyła Uniwersytet Otwarty na Uniwersytecie Śląskim. Tworzyła inicjatywę dla maturzystów oraz społeczność wokół transformacji podejścia do dydaktyki na uniwersytecie i w szkole.

    Zainicjowała i koordynowała m.in. Kongres Oświaty i Otwarte Spotkania Dydaktyczne.
    Prowadziła badania nad różnymi nurtami edukacyjnymi i historią edukacji, które zakończyła doktoratem z nauk społecznych w obszarze pedagogiki.
    Jest kimś w rodzaju farmerki "pola społecznego” - tworzy zręby społeczności tam, gdzie nic nie rośnie.

    Matka-założycielka Liceum Sowizdrzała i matka dwóch dziewczynek. W LS pełni rolę liderki i dyrektorki.

dr Dominika Hofman

Przewodniczka - wychowawczyni, program, zarządzanie

Kacper Lemiesz

Program merytoryczny szkoły, strategia i fundraising, czas świąteczny

  • Aktywista edukacyjny i kulturowy, młody obrzędysta (nie mylić z dentysta). Założyciel Młodego Hajmatu i dyrektor ds. wagarów w Liceum Sowizdrzała. Wcześniej inicjował Strajk Uczniowski (2019) i dwa projekty (TU i Rośnie), które prowadziły eks-centryczne programy dla młodych dorosłych poszukujące radykalnej rewizji uniwersytetu. Miał i ma wielkie szczęście uczyć się w relacjach mistrzowskich m.in. u Jaca Jakubowskiego, Miki Kashtan, Tsili Piran, Martina Cadee i Stephena Jenkinsona. Prowadzi sesje ind., rodzinne, ceremonie przejścia, mediacje i procesy dla organizacji.

Baza

Przewodniczka - wychowawczyni, kręgi i wiece, Pracownia Młodego Hajmatu (przyrodniczo-ekologiczna), rękodzieło, zajęcia z chemii, organizacja egzaminów

Anna Murzyn

  • Wrażliwa na przyrodę, z uważnością i pokorą do świata zwierząt, zagapia się na ptaki, fotografuje pąki i kwiaty, z wdzięcznością zbiera zioła, które służą jej Rodzinie.
    A pomiędzy tym wszystkim, drogi jej prowadzą do chemicznego świata, gdzie zagląda w tajemnice i relacje molekuł.
    Jest też mamą, która wraz z mężem prowadzi swoje dzieci w edukacji domowej, pokazując im, że w życiu jest miejsce na pasję, zdrowy sen, śmiech, gry i dobrą rozmowę.
    W Liceum Sowizdrzała pełni rolę wychowawczą, współprowadzi krąg i wiec społeczności szkolnej, zaprasza Młodych do ćwiczenia artystycznych umiejętności – wyszywania, malowania, szycia, czuwa też nad zajęciami z chemii i egzaminami. Prowadzi Pracownię Przyrodniczo – Ekologiczną.

Eryk Pawłowski

Przewodnik - wsparcie wychowawcze, praktyka ruchowa, majsterka, wiec szkolny i gospodarzenie, projekty, krytyczne czytanie

  • Rebeliant świata fitness nieprzebierający w środkach. Zaczytany w Moshe Feldenkraisie szuka odpowiedzi na pogodzenie człowieczeństwa w ruchu z oczekiwaniami współczesnego świata. Wychowany w Lesie poszukuje Jego przejawów w betonowej rzeczywistości Katowic już od siedmiu lat.
    Myślał, że adwokacka teczka przyniesie mu szczęście, okazało się, że za dużo myślał i zaczął uczyć się czucia na studiach tanecznych w Akademii Muzycznej. Zafascynowany dostojnym i pewnym „nie wiem” w Liceum Sowizdrzała współpróbuje zadawać pytania o naturę ruchu.
    W Liceum Sowizdrzała wspiera pracę wychowawczą z Młodymi, prowadzi zajęcia ruchowe, pracę projektową w ramach łołpen spejsów i wiec społeczności szkolnej.

Przewodniczka - wychowawczyni, psycholożka; kręgi, zajęcia psychoedukacyjne, śpiew, praca z ciałem

Joanna Książkiewicz

  • Kocha poruszać, tańczyć, łączyć. Od 6 lat prowadzi cotygodniowe, autorskie cykle warsztatów powrotu do ciała, znane jako Ruch od czucia. Współtworzy świat wakacyjnej edukacji alternatywnej na obozach tropami Tęczowego Wojownika. Improwizuje w tańcu, śpiewie i w życiu. Łączy się ze snem świata w tradycyjnych pieśniach kultur całej ziemi. Żywy ogień i poczucie sensu odnajduje w każdej swojej pracy, kwestionowaniu tego, co uznane za normę i wsłuchiwaniu się w tajemnicę, jaką jest człowiek. Wierzy w moc regularnych, samodzielnych i wspólnotowych retritów w dzikiej naturze. Zainspirowana pracą Arnolda Mindella i Anny Halprin. Jej pasją i radością jest sprawianie, że nieznający się wcześniej ludzie zaczynają razem tańczyć, więcej czuć i mniej się siebie bać.

Podbaza

Mateusz Suchan

Wsparcie wychowawcze, zajęcia teatralne, nocki w szkole, gotowanie - Kucharek 6, pomoc sąsiedzka

  • Młody aktor i reżyser teatralny, współzałożyciel i prowadzący rybnickiego teatru młodzieżowego ,,Na Pół”, absolwent Akademii Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”, student terapii pedagogicznej i resocjalizacji na AHE. W latach 2020-21 związany ze stowarzyszeniem Słowem w Twarz, gdzie koordynował dział artystyczny, a od 2023 ze Szkołą Górników Kulturowych gdzie współtworzy Młody Hajmat.

    Kocha miejsce, w którym się urodził i uczy się Śląska jak potrafi; od jego historii po ezoteryczne rubieże, tak aby jak najlepiej rozpoznać swoją rolę i zadania, które ma tu do wykonania.

    W LS na stażu w pracy z Młodymi - wspiera nas w trakcie wyjazdów, wypadów, zastępstw. W ramach zajęć dodatkowych prowadzi praktykę teatralną.

Natalia Wrocławska

Komunikacja, ogarnianie codzienności, edukacja obywatelska

  • Emerytowana aktywistka klimatyczna, której motywem przewodnim są Śląsk i media lokalne. W Liceum Sowizdrzała odpowiada za komunikację i promocję naszego Miejsca w świecie, a w sowizdrzalskiej codzienności dba trochę o porządek, a trochę o to, żeby wszystko było ogarnięte. Jej ulubiony moment, to kiedy wszystko jest dowiezione, w wolnych chwilach podrzuca Młodym słodycze i przypomina o zmywaniu naczyń.

Nauczyciele współpracujący

Kasia Żydek

Matematyka

  • Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (2018) oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach (2022) na kierunku matematyka na wydziałach matematyki stosowanej.

    Nie unika wyzwań i wierzy, że “trening czyni mistrza”, ale też, że “im prościej tym lepiej”, a ponadto często przypomina, że “w nieskończoności prawdopodobieństwo pokochania matematyki jest niezerowe”. Jest zapaloną miłośniczką wszelkich przygód i podróży - tak rowerowych jak i pieszych, samolotowych czy samochodowych. Jest mamą dwójki radosnych rozrabiaków (Weroniki i Bruna), z którymi na nowo odkrywa świat i Katowickie place zabaw.

    W LS jej rolą jest dzielenie się wiedzą i pasją związaną z matematyką, tak by wiedzieć co i jak policzyć, żeby się doliczyć.

Seweryn Botor

Historia, opiekun Cmentarza Żydowskiego w Gliwicach

  • Gliwiczanin i Ślązak, który od lat angażuje się w działalność społeczną, łącząc pasję do historii z chęcią działania na rzecz swojej społeczności. 

    Po rozpoczęciu studiów z historii, skoncentrował się na dziejach społeczności żydowskiej w Gliwicach. Od 2021 roku społecznie opiekuje się starym cmentarzem żydowskim w Gliwicach, tworząc z tej nekropolii nie tylko miejsce spoczynku, ale również edukacji i kultury. 

    Aktywnie popularyzuje lokalną historię przez organizację wydarzeń kulturalnych, np. spacerów, które przybliżają dzieje Gliwic i Górnego Śląska.

    Nie jest mu obca także działalność poza granicami kraju - od 2022 kilkanaście razy wyjeżdżał na Ukrainę z pomocą humanitarną.

    W 2024 roku uhonorowany nagrodą Człowieka Ziemi Gliwickiej w kategorii młody kreator.

    W Liceum Sowizdrzała prowadzi zajęcia z historii.

Paulina Hajduga

Angielski

  • Pasjonatka języków obcych, która początkowo uciekała w naukę języków w poszukiwaniu ciekawszego świata. W językoznawczych zawiłościach poszukuje tego co łączy i dzieli ludzi, nauczanie języków traktuje jak budowanie mostów między jednostkami i społecznościami.  Znajomość angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego wykorzystuje przy realizacji projektów międzynarodowych i prywatnych podróży. Jako koordynatorka lokalnych i międzynarodowych projektów społecznych realizuje swoje misje wsparcia kobiet oraz rozwoju edukacji. Założycielka Szkoły Językowej EduStoria, w której projektuje procesy nauki i towarzyszy uczniom w każdym wieku, w drodze do realizacji ich językowych celów. W Liceum Sowizdrzała poprowadzi zajęcia z j. angielskiego, które są okazją do spojrzenia na lokalne i globalne wyzwania dzisiejszego świata.

Patryk Kominek

Język polski

  • Polonista, czyli miłośnik polonu, zakręcony w wszelako pojętych tematach książkowych, muzycznych i filmowych. Namiętny zbieracz płyt winylowych. Zakochany w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dzikich ziół polnych. Na studiach prowadzi dwa koła naukowe, czasami publikuje twórczość pisarską w gazetach. W Liceum Sowizdrzała uczy czegoś co nazywa się język polski- rozumiejąc to jednak szerzej, jako naukę o kulturze w jakiej żyjemy, czytaniu człowieka i świata.

Sebastian Polkowski

Zajęcia ruchowe, projekty

  • Akrobata wewnętrznego i zewnętrznego świata. Uczeń i nauczyciel brazylijskiej sztuki walki Capoeira z ponad dwudziestoletnim stażem. Pasjonat ruchu, działający w oparciu o autorskie i za każdym razem inne podejście. Włóczykij od lat pracujący w różnych miejscach związanych z edukacją alternatywną na Śląsku. Kochanek głębokiego wglądu w jasne i ciemne zakątki naszego celu i misji w świecie.
    W LS wspiera pracę wychowawczą z Młodymi, prowadzi zajęcia projektowe w ramach łołpen spejsów, towarzyszy Młodym i ich rodzicom w trudniejszych momentach, prowadząc sesje indywidualne.

dr Łukasz Dawidowski

Matematyka

  • Opowiada o matematyce. Na Śląskim Festiwalu Nauki, Święcie Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim i w wielu szkołach w regionie. Uczy studentów i licealistów zarówno równań różniczkowych, analizy matematycznej jak i konstruowania na ich bazie różnych cudów na kiju. W swojej pracy korzysta z metody projektu oraz elementów tutoringu. Jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Katowicach oraz Przewodniczącym Śląskiego konkursu Matematycznego.
    W Liceum Sowizdrzała koordynuje blok przedmiotów ścisłych i prowadził zajęcia z matematyki.

Ela Pyka

Matematyka, wsparcie administracyjne

  • Matematyka to dla niej oswojona, bezpieczna przestrzeń. W procesie edukacyjnym wspiera, stwarza możliwość do odkrywania i pozostawia obszar dla odkrywcy. Zabiera uczniów w świat fascynujących liczb i pokazuje, że matematyka nie jest nudnym przedmiotem do odhaczenia, a komponentem bez którego nie istniałaby dzisiejsza rzeczywistość.
    Dyplom uzyskała na Politechnice Śląskiej. Jest instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego, od lat z dużą pasją pracuje z dziećmi i młodzieżą. Lubi się uczyć, poznawać nowe rzeczy, w wolnym czasie podróżuje, spędza czas w naturze, jeździ na rowerze.
    W Liceum Sowizdrzała uczy matematyki.

dr Ewelina Szymoniak

Hiszpański, mama jednego z uczniów

  • Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, latynoamerykanistka. Nauczyciel akademicki z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jej badania naukowe dotyczą najnowszej literatury latynoamerykańskiej, a wśród ulubionych prowadzonych zajęć znajdują się te, podczas których może dzielić się ze studentami swoją miłością do literatury i języka hiszpańskiego. Wierzy w to, że kształcenie to spotkanie i rozmowa, a literatura jest najlepszym narzędziem do poznania siebie oraz otwarcia się na różnorodność ludzkich doświadczeń. Prywatnie mama nastolatka i miłośniczka prostego stylu życia.

    W Liceum Sowizdrzała prowadzi zajęcia z języka hiszpańskiego, w czasie których nauka języka staje się pretekstem do tego, by rozpocząć podróż ku poznawaniu innych kultur i sposobów rozumienia świata.

dr Agnieszka Sowa

Biologia

  • Nauczycielka, przyrodniczka, hydrobiolożka. Pomimo tego że w swoich badaniach podczas studiów magisterskich oraz doktoranckich zajmowała się zgrupowaniami bezkręgowców, najważniejsze miejsce w jej sercu zajmują ssaki morskie, zwłaszcza wieloryby, o których może opowiadać nieustannie.

    Miłośniczka stworzeń wszelakich, która kocha obserwować jak ludzie w różnym wieku,

    za sprawką jej zajęć, mogą dostrzec i docenić jak funkcjonuje życie na naszej planecie. Rezygnując z pracy w tradycyjnej szkole, wreszcie może poczuć satysfakcję i skupić się na mocnych stronach każdego swojego ucznia, zarażając ich pasją do nauk przyrodniczych.

    Najwięcej czasu poświęca przygotowywaniu maturzystów do egzaminu z biologii, prowadząc zajęcia zdalne. Na szczęście znajduje czas na zabawę ze swoim psiakiem, wyprawy w góry, zajęcia z jogi oraz tańca.

    W 2018 roku została uhonorowana wyróżnieniem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za swoją działalność popularno-naukową i dokonania naukowe, natomiast w 2022 roku została laureatką programu „Najlepszy absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”.

    W Liceum Sowizdrzała prowadzi konsultacje i egzaminy z biologii.

Natalia Rzońca

Geografia

Codzienność

Marta Hofman

Sekretariat

  • W Liceum Sowizdrzała pracuje od samego początku, dbając o to, bez czego żadna instytucja żyć nie może. Dokumentacja i sprawy administracyjne to jej żywioł, księgowość, kadry, płace, listy, maile i tabele, to codzienność. Niezawodna w zaopatrywaniu nas wszystkich w herbaty i papier toaletowy (produkty, które schodzą w niesamowitych ilościach). Zawsze dobrze doradzi i odczarowuje niechlubną opinię o sekretariatach i dziekanatach.

Ładność

Marta Polończyk

Komunikacja wizualna

  • Marta Polończyk – zdezorientowana projektantka komunikacji wizualnej. Zainteresowana opłakiwaniem, jego przedmiotami, strategiami i potencjałem transformatywnym. W Liceum czuwa nad kolorami, znakami i kształtami, które przyjmuje treść.

Julita Gożdzik

Projekt wnętrza

  • Artystka działająca głównie w medium tkaniny, rysunku i rzeźby. Wgapiona w naturę, zafascynowana dziwnymi stworzeniami, mocą przeczuć, opowieści i symboli.

    W Sowizdrzale meblowała i kolorowała mieszkanie na PCK co przywiodło ją ze świata scenografii, którą zawodowo zajmowała się przez 10 lat swojego życia, teraz szuka tego wątku na nowo.

    fot. Krzysztof Powierża